Firany

Firany

Firany – z czego najczesciej?

Istnieje wiele rozmaitych rodzajów dostępnych materiałów, z których na chwilę obecną można wykonywać firany. Są to tkaniny mocno zróżnicowane czy to pod względem cenowym, czy też biorąc pod uwagę przykładowo jakość tkaniny. Tworzywa są wielorakie, ale też wszystko zależne jest od tego, w jakim stylu aranżacyjnym w ogóle urządzane są nasze mieszkania. Do bardzo popularnych rodzajów tkanin firankowych zaliczyć należy między innymi markizety. Jest to tkanina, która wygląda jak swego rodzaju siatka. Ma rozmaitej wielkości oczka, które mogą być uzależnione od tego, jak gęsty jest splot i wyglądać albo na większe, albo na mniejsze. Im większa gęstość tychże oczek, tym automatycznie dużo większa trwałość naszego materiały.

Ponadto są one bardziej maskujące to, co dzieje się wewnątrz mieszkania, co szczególnie kłopotliwe jest na przykład w sytuacji, kiedy zaświeci się światło. Wówczas przepuszczają one najmniejsze ilości promieni słonecznych, ale też nie ma takiego widoku na wnętrze, gdy zaświeci nie słońce a sztuczne światło. Najważniejszym plusem zastosowania tego rodzaju firan okazuje się ich funkcjonalność – są z jednej strony nieprzepuszczające światła, o czym wspomnieliśmy już wyżej, z drugiej natomiast są nie do zmięcia, więc odpada konieczność ich prasowania. Nie musimy firan z takich materiałów nawet suszyć, wystarczy, że zwilżone jeszcze, byle nie kapiące, można było powiesić w oknie, niech swobodnie się wysuszą same i nabiorą odpowiedniego kształtu. Na pewno nie będą pomięte. Wyprostują się same, przytłoczone własną wagą.

To zupełnie naturalne zjawisko, a przy tym duży komfort dla nas, bo nie musimy prasować, czekać aż wyschną itd. Są bardzo dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla takich tkanin, które są urządzane w stylu klasycznym. Nie zapominajmy jednak także o wytrzymałym żakardzie, jaki jako materiał na firany wykorzystywany jest bardzo często. Odznacza się solidnością, trwałością. Jest to bardzo dobry wariant do wielorakich typów pomieszczeń – klasycznych zwłaszcza, ale przy odpowiedniej aranżacji sprawdzi się nawet w bardzo nowoczesnych stylach. Kolejna kwestia to to, że jest nieco gęsty pod względem splotu nici. Chodzi tu o nici poliestrowe, jakie są zastosowane albo jako drobna siateczka same, czy też z domieszką innych tkanin, na przykład popularnej bawełny. Jest to wyglądem dość zbliżona tkanina do tej, o której wspomnieliśmy powyżej.

To bariera dla tych, którzy chcą nadać swemu wnętrzu intymności i prywatności. Dobrze dobrana firana jest tu zdecydowanie najlepszym wariantem. Kolejna kwestia to to, że można wybrać w obrębie żakardowych firanek dokładnie takie, jakie tylko chcemy – od gęstych splotem przez takie z cieńszymi wzorami. To już nasza indywidualna kwestia gustu. Ponadto nie zapominajmy o tym, aby żakardowe tkaniny prać zawsze w pralce, ale na niskich temperaturach. Ponadto nie jest wskazane przykładowo aby wirować te materiały. Możemy je wieszać wilgotne jeszcze w oknie. Pozwala to na ich samodzielne dojście do dobrego stanu. Jest to jednakże materiał dość łatwo łapiący wszelkie osady, kurz i brudy. W związku z czym konieczne jest ich częstsze pranie.

Na przykład bardziej są tego typu firany wymagające niż organtyna czy też woal. Bardzo często żakardowe firanki okazują się bardzo wytrzymałym rozwiązaniem, i chociażby z tego powodu są one wielokrotnie wybierane. Mogą występować w zdobionych formach albo gładkich. Jeszcze inny wariant to natomiast elegancka organza. Jest to organtyna, ale w skrócie mówi się o niej często organza. Jest bardzo stylowa, połyskliwa oraz transparentna. Jest niesamowicie efektowna. Prezentuje się znakomicie w każdym pomieszczeniu. Dostępna jest zarówno jako wielokolorowa, pokryta wzorami, jak także haftowana oraz całkowicie gładka. Co więcej może być tez flokowana. Jest świetnym tłem dla wyeksponowania na nim rozmaitych wzorów. Nie przytłacza wnętrza, ponieważ jest bardzo cienka. Nie jest przejrzysta, mimo że cechuje ją transparentność, kiedy zdecydujemy się na kreszowany wariant.

W tym przypadku obejdzie się także bez prasowania. Jeżeli jest wybierana w wersji gładkiej, to niestety ale musimy ją przeprasować i niekiedy może to być prawdziwe wyzwanie. Firanki są także robione z woalu. Ten typ materiału także, podobnie jak organtyna jest kreszowany. To oznacza, że jest ładnie prezentującym się, nieprzejrzystym rodzajem tkaniny, który leje się, jest specyficznie ułożony tak, że ładnie wygląda w każdym oknie. Przeważnie dostępny w kolorystyce ecru oraz białej. Jest nierzadko również we wzorzystych wariantach oraz różnokolorowych. Doskonale sprawdza się w zakresie aranżacji okiennych. Ponadto okazuje się też dostępnym wariantem w drapowanych wersjach oraz może być upinanym materiałem. To już kwestia indywidualna, jak się komu podoba. Ładnie wygląda także lekko puszczona, bez podwiązywania. Bardzo delikatnym materiałem jest natomiast tiul, który jest wyjątkowo ozdobny i do tego delikatny, miły i przyjemny w dotyku.

Jest ażurowy i przejrzysty. To sprawia, że świetnie eksponowany jest zarówno jako materiał na firany w domach klasycznie urządzonych, jak i bardziej stylizowanych, w tym mocno nowoczesnych w aranżacji.


- autor artykułu